5S ile Kayıplarımızı Ortadan Kaldıralım

5S temiz ve düzenli bir ortamda çalışmayı amaç edinen ve aşağıda belirtilen işlem adımlarını  takip ederek kayıpları gideren bir yöntemdir;

5S 5 adımda gerçekleştirilir:

  • Ayıklama
  • Düzenleme
  • Temizlik
  • Standartlaşma
  • Disiplin (Standardı Sürdürme)

Bu metotta esas olan ihtiyaç duyduğumuz her şeyin etkin kullanımı ve arama kayıplarının yok edilmesidir.

Çalışma alanları metrekaresi en değerli ve en pahalı alanlardır. Acaba ne kadar etkin kullanabiliyoruz?  

Operasyonların gerçekleştirildiği bu alanları verimli kullanmaz isek yeni alanlara ve yeni ekipmanlara ihtiyaç duymaya başlarız. Her yeni alan, makine ve malzeme ihtiyacı bizim iş yapış şeklimizi etkileyecek ve ek yükler getirecektir. Hatta kaza risklerini de arttıracaktır.

Kendimize soralım…

Acaba çalışma alanında operasyonları gerçekleştirirken ihtiyaç duyduğumuz malzemelere, ekipmanlara, araç ve gereçlere ulaşmak kolay mı?

Örnek Çalışmalar

Çalışma dolapları, çekmeceler, çalışma masası düzenli mi? 

İhtiyaçtan fazla veya eksik malzemeler hemen fark edilebiliyor mu?

Her malzeme için alanlar tanımlı mı? 

Cevabınız “Hayır”ise 5S sizin için zorunluluktur; cevabınız “Evet” bile olsa her zaman aynı seviyede kalabilmenin garantisi de yoktur.

5S çalışmalarını insanların fazla kilolarından kurtulmak, zayıflamak olarak düşünebiliriz.

Nasıl ki insanlar fazla kilolarından kurtuldukça rahatlamakta, hareket kabiliyetlerini arttırmakta, daha sağlıklı hale gelmekte ise operasyon alanlarımızda zamanla istenmeyen malzemelerle dolmakta ve hareket kabiliyetlerini kaybetmektedir. Bu durum çalışanın, enerjisini boşa harcamasına, işe odaklanmasını geciktirmesine ve gereken zamandan önce yorulmasına neden olmaktadır.

Ayıklamalarla, ihtiyaç duymadığımız malzemelerden kurtulsak bile belirli bir zaman sonra zayıflamış kişinin tekrar şişmanlama (obez) riski olduğu gibi çalışma ortamımızın da istenmeyen ve ihtiyaç fazlası malzemelerle dolma riski vardır.

Firmalarımızın şu anki en önemli problemlerinden biri; ilk 3S ile fazlalıklarından kurtulduktan sonra son 2S’ i uygulamadaki zorluklarıdır. Heyecanla başlanan çalışmalar kısa zamanda geriye gitmekte, başa dönmekte ve ulaşılan 5S seviyesi maalesef korunamamaktadır.

Yapmamız gereken 5S’in tüm adımlarını başarı ile uygulamaktır.

Böylece kirliliklerden kurtulmuş, temiz, düzenli, renklerin dilini kullanan ve stok seviyelerinin görsellerle ifade edildiği bir ortama ulaşmanın dışında, kayıplardan arınmış, verimli ve motivasyonu daha yüksek çalışanların olduğu bir işletmeye kavuşmuş olursunuz.

Örnek ÇalışmalarYUKARI