Neden Aile Anayasası?

Aile bireylerinin birlikte çalışarak yoktan var ettikleri işletmeler, aile birliğini tehdit eden bir duruma dönüşmemelidir.

Çekirdek ailelerin en önemli varlığı evlatlarıdır. Ömrümüz onları daha iyi yetiştirmek ve daha iyi bir gelecek hazırlamak için geçiyor. Daha iyi eğitim almalarını, daha iyi ekonomik şartlara sahip olmalarını, daha başarılı olmalarını ve iyi evlilikler yapmalarını istiyoruz. Kendilerinden işletmelerimizi devir almalarını ve geliştirmelerini bekliyoruz. Acaba, işletmelerimizi gerçekten onlara devir etmeye hazır mıyız?

Peki, işletmelerimizi yönetecek şekilde onları geleceğe hazırlamak ve kardeşler arasında olması muhtemel sorunları önlemek için planlı faaliyetler ve çalışmalar yapıyor muyuz? Yani, devir planlaması yapıyor muyuz?

İşletme ortaklığı olan ailelerin önemli varlıklarından biri de kurdukları, geliştirdikleri ve belirli bir büyüklüğe getirdikleri işletmelerdir. İşletmelerimiz de evlatlarımız gibidir. Ailenin ekonomik varlığının güvence altına alınması ve aile birliğinin korunması için işletmelerin de aile ile birlikte geliştirilmesi ve büyütülmesi esastır.

Aile ilişkilerinde duygusallık, işletme ilişkilerinde ise rasyonellik ön plandadır. İşletme ile ilgili kararlarda ailenin şirketin çıkarları yönünde davranış göstermesi beklenmelidir. Aile, şirkete hizmet edecek şekilde hareket ettiği sürece her ikisinin geleceği güvence altında olacaktır.

Geç kalmadan, şirketlerimizi gelecek için hazırlamak, aile bireyleri arasında oluşması muhtemel sorunları önlemek ve aile birliğini koruyabilmek için Aile Anayasası çalışmalarına başlamak gerekir.

Aile Anayasası; profesyonel olarak yönetilen, kendisini yenileyerek geleceğe hazırlayan ve rasyonel kararlar vererek sağlıklı olarak gelişen işletmeler oluşmasını sağlayacak ve aynı zamanda aile ilişkilerinden kaynaklanan duygusallığın işletmenin performansını olumsuz etkilemesini önleyecektir.

Büyüyen ve gelişen aile işletmeleri…

Sizler de Aile İlişkilerinin Kurumsallaşmasına ihtiyaç duyuyor musunuz?

Aile ve işletme amaçlarının ayrılması, aile ilişkilerinin ve işletmenin geleceğin sağlam temelli olarak yapılandırılması konusunda sizlere destek olabiliriz.

Her ailenin yapısı ve temel değerleri ile uyumlu olarak oluşturulmasını beklediğiniz Aile Anayasası ve yol haritası ile ilgili detaylı bilgiler almak isterseniz yanınızda olmak isteriz.

 

YUKARI